Site Loader
Aktywna Pian

Często słyszę takie opinie, że auto ma jeździć, a nie wyglądać. Jednak nie wierzę w to, że nawet jeśli kwestie praktyczne są dominujące, jeśli idzie o twoje postrzeganie posiadania pojazdu, to całkowicie nie interesuje Cię, jak auto się prezentuje. Owszem, nie będziesz inwestował w wygląd grubych kwot, tak samo, jak nie poświęcisz na samodzielną pielęgnację mnóstwa czasu, jednak założę się, że jeśli mógłbyś tanio i szybko poprawić estetykę swoich czterech kółek, to skorzystałbyś z takiej możliwości.
 

drobna_rysa

Co najbardziej wpływa na wygląd samochodu?

Owszem, zdaję sobie sprawę z tego, że są osoby, które do samochodów podchodzą w sposób typowo użytkowy. Jak jednak opisałem wyżej, wszystko jest kwestią kosztów lub konieczności poświęcenia wolnego czasu. Skupię się teraz na kwestii związanej z rysami na lakierze. Po pierwsze wpływają one na wygląd naszego automobilu w największym stopniu, a dodatkowo, jeśli się nimi nie zajmiemy odpowiednio szybko, mogą penetrować w głąb lakieru, co finalnie może doprowadzić do ognisk korozji. To więc temat dość istotny, a najważniejsze, że można się nim zająć szybko i tanio.
 

Woskowanie

Na każdym lakierze powstaje w trakcie użytkowania wiele mikro zarysowań. Spowodowane są one na przykład uderzeniem niewielkich drobin w karoserię lub owadów podczas szybkiej jazdy. Na takie rysy najlepsze jest regularne woskowanie karoserii zawsze po jej umyciu. Jest to działanie, które jednocześnie zabezpiecza powstałe już niewielkie zarysowania, ale z drugiej strony chroni lakier przed takimi niewielkimi uszkodzeniami.
 

Stosowanie kredek do lakieru

Kredki do zarysowań kosztują zazwyczaj od kilku do maksymalnie kilkudziesięciu złotych. Podobnie jak wosk do lakieru są przeznaczone do zabezpieczania niebyt dużych rys, ale na tyle głębokich, że samo woskowanie nie pozwoli na całkowite ich zamaskowanie. Kredki mają taką zaletę, że wytrzymują więcej niż jedno mycie, co nie zmienia faktu, że co jakiś czas rysy należy zabezpieczać. Markery do powłok samochodowych występują w dwóch odmianach, bezbarwnej oraz kolorystycznej. Składają się one z substancji po wyschnięciu zbliżonej wizualnie do lakieru, która zawiera utwardzacz UV.
 

Lakier zaprawkowy

Tą metodę stosujemy na rysy, które są już naprawdę spore, ale w dalszym ciągu da się je naprawić własnym sumptem. Lakier taki wyglądem przypomina lakier do paznokci i w sumie podobnie się go aplikuje. Można za jego pomocą likwidować rysy oraz punktowe odpryski. Aplikacja powinna być wielowarstwowa, aby efekt utrzymywał się jak najdłużej.
 

Zestawy do usuwania rys

Najbardziej wszechstronne są zestawy do usuwania zarysowań. Znajdziemy w nich wiele rodzajów lakierów, past oraz przyrządów aplikacyjnych. Taki zestaw nadaje się doskonale wtedy, kiedy nasze auto jest „przyozdobione” różnego rodzaju niedoskonałościami powłoki lakierniczej. Sumarycznie, choć taki zestaw jest dość tani, to opłaca się sporo bardziej, niż zaopatrywanie się z osobna, w akcesoria potrzebne do zniwelowania każdego rodzaju rys z osobna.

Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *