Site Loader
Aktywna Pian

Wnętrze samochodu często zdradza jego wiek oraz przebieg. Największą uwagę zwraca zużyta kierownica. Po kilku latach jej eksploatacji traci ona swój pierwotny blask, a w zamian zyskuje nieestetyczne przetarcia. Czy jedynym wyjściem jest zakup nowej kierownicy? A może istnieje sposób na jej odnowienie? Jeśli tak, to czy można zrobić to samemu, czy trzeba udać się do fachowca? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Renowacja kierownicy samochodowej

Renowacja kierownicy skórzanej

Skórzana obręcz jeszcze do niedawna kojarzyła się z luksusowymi pojazdami. W dzisiejszych czasach kierownica wykonana ze skóry jest niemal standardem w samochodach niższych klas. Żeby służyła nam długo i wyglądała jak nowa, musimy odpowiednio o nią dbać. Przede wszystkim pamiętajmy o jej regularnym czyszczeniu środkami przeznaczonymi specjalnie do skórzanych elementów tapicerki. Jeśli pomimo to nasza skórzana kierownica wyblakła, posiada przetarcia lub uszkodzenia, nie pozostaje nam nic innego, jak jej renowacja.

Jeśli nasza kierownica dopiero zaczyna tracić swój pierwotny blask i ma tylko drobne uszkodzenia, to możemy pokusić się o jej odnowienie za pomocą produktów do regeneracji powierzchni kierownicy. Są to zazwyczaj kremy, farby lub spraye tonujące. Nadają one kierownicy jej pierwotny odcień. Ponadto produkty te są banalnie proste w użyciu.

W przypadku gdy skórzana kierownica jest mocno zniszczona, to nasze działania muszą być konkretne – trzeba obszyć kierownicę nowym materiałem. W tym celu możemy udać się z naszą kierownicą do tapicera i powierzyć to fachowcom lub podjąć się tego zadania samodzielnie. W internecie znajdziemy zestawy do konkretnych modeli samochodów. Całą pracę zaczynamy od zdemontowania kierownicy z naszego auta i zdjęcia starej warstwy skóry. Następnie dokonujemy przymiarki, jeśli materiał nie pasuje, musimy go dociąć, a dopiero później mocno zszyć. Dla osób, które nie zajmują się tym zawodowo, może to być dość trudne, a efekty nie zbyt zadowalające. Dlatego lepszym rozwiązaniem może okazać się pomoc tapicera. Będzie to jednak zdecydowanie droższe.

Odnawianie kierownicy z tworzywa sztucznego

W starszych samochodach kierownica wykonana jest ze sztucznego tworzywa i na jej powierzchni również z biegiem czasu pojawiają się przetarcia. Zakładając, że nasza zwykła kierownica dopiero zaczyna tracić swój dawny kolor, a uszkodzenia są stosunkowo nie wielkie, możemy ją odnowić. Będziemy do tego potrzebować:

  • lakieru strukturalnego do plastiku, oczywiście w odpowiednio dobranym kolorze,
  • lakieru do skóry i winylu,
  • taśm i folii zabezpieczających,
  • papieru ściernego,
  • kleju bądź szpachli do plastiku,
  • benzyna ekstrakcyjna lub zmywacz.

Analogicznie do skórzanej wersji, zaczynamy od zdemontowania kierownicy, możemy pokusić się także o zdjęcie emblematu z kierownicy, jednak gdy okaże się to zbyt trudne, wystarczy dobrze go zabezpieczyć. Ubytki wypełniamy szpachlą do plastiku i czekamy, aż wyschnie. Następnie papierem ściernym szlifujemy zaszpachlowane wcześniej miejsca, tak aby uzyskać gładką powierzchnię, bez przetarć. Kolejnym krokiem jest dokładne odtłuszczenie naszej kierownicy. W następnej kolejności jest malowanie. Żeby obręcz była w pełni pokryta farbą zaleca się naniesienie około 3-4 warstw. Oczywiście każdą kolejną warstwę nanosimy po uprzednim wyschnięciu poprzedniej. Na sam koniec możemy nanieść jeszcze na naszą kierownicę lakier do odnawiania skórzanej tapicerki.

Jednak w przypadku gdy nasza kierownica z tworzywa posiada znaczne ubytki i przetarcia, ten sposób może się nie sprawdzić. Pozostaje nam wtedy tylko zakup nowej kierownicy.

Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *