Site Loader
Aktywna Pian

Reflektory samochodowe mogą przyjmować różne formy, wymiary i kształty. Są również wykonywane z rozmaitych materiałów. Dawniej front produkowany był ze zwykłego szkła, które nie blakło ani nie utleniało się z czasem. Obecnie jednak na rynku motoryzacyjnym panuje zupełnie inna moda. Lampy wykonywane są w całości z plastiku, a przednia szybka jest przezroczysta. W przeciwieństwie do szkła, nie rozbijają się one na wiele małych kawałeczków w trakcie wypadku i nie stanowią dodatkowego zagrożenia np. dla potrąconego człowieka. Jednak bardzo szybko mogą całkowicie przestać oświetlać nam drogę.

Polerowanie reflektorów

Czy ratuje nas tylko wymiana?

Gdy kierowcy obserwują pogarszanie się oświetlenia drogi przez ich auto, widząc jednocześnie jak przód lamp staje się matowy, obawiają się konieczności zakupu całkowicie nowego kompletu lamp. W przypadku wyższych modeli aut może to być wydatek nawet rzędu kilku tysięcy złotych. Na szczęście zmatowiały i utleniony plastik bardzo dobrze poddaje się regeneracji. Możemy wykonać ją samodzielnie, przeprowadzając polerowanie reflektorów. W dzisiejszym poradniku dowiemy się w jaki sposób możemy to zrobić, bez ryzyka powstania dodatkowych uszkodzeń. Wystarczy nam tylko niewielki zestaw narzędzi i odrobina chęci.

Kompletujemy narzędzia

Polerkę można wykonać w 100% ręcznie, jednak jest to zadanie bardzo czasochłonne i męczące, a efekt nie zawsze jest idealny. Dlatego poleca się zakupić prostą elektryczną maszynę polerską, która wykona gros ciężkiej i żmudnej pracy za nas. Oprócz tego potrzebny będzie zestaw papierów ściernych o różnej gradacji. Polerowanie reflektorów powinniśmy zacząć bardzo agresywnym i grubym papierem (50-100), natomiast kończyć gradacjami wymagającymi już użycia wody (1000-2000). Ostatni etap polerowania, który jest jednocześnie najważniejszy, to wykorzystanie specjalnej pasty ściernej. Również posiada ona gradację, podobnie jak papier, jednak są one bardzo wysokie (od 3000 w górę). Właśnie na tym etapie najbardziej użyteczna będzie maszyna do polerowania, o czym przekonamy się już za moment.

Rozpoczynamy pracę

Polerowanie można wykonywać na samochodzie, jednak jeśli mamy możliwość łatwego demontażu lamp, to zdecydowanie polecamy to zrobić. Pierwszy etap wykonujemy ręcznie, wykorzystując papier o najniższej gradacji (50-100). Pocieramy cały front lampy, aż stanie się on całkowicie matowy i nieprzezroczysty. Następnie zwiększamy gradację, do 200-300 i ponownie szlifujemy cały front reflektora. Przechodząc do coraz wyższych gradacji dojdziemy w końcu do papierów wodnych, które posiadają niebieski kolor. Zgodnie z definicją, musimy zmoczyć lampę oraz papier wodą, by ich działanie było skuteczne. Na tym etapie plastik może stać się już nieco przezroczysty, jednak właściwe polerowanie reflektorów jeszcze przed nami.

Kluczowy etap

Teraz przechodzimy do etapu, który byłby najbardziej czasochłonny i żmudny, gdyby nie maszyna polerska. Nakładamy na obrotowy element specjalną gąbkę, a na nią pastę o najniższej gradacji (około 3000). Najpierw dociskamy urządzenie do lampy, którą wcześniej należy do czegoś przymocować (pomocne będzie imadło), następnie włączamy. W ten sposób nie zostaniemy pochlapani resztkami pasty. Dokładnie polerujemy w ten sposób całą lampę, zwracając uwagę by nie pominąć żadnego zakamarka. Następnie zmieniamy gąbkę na maszynie i używamy kolejnej pasty, tym razem o wyższej gradacji (4000-5000). Powtarzamy powyższe czynności – teraz powinniśmy już ujrzeć pierwsze efekty. Jeżeli lampa po dokładnej obróbce wciąż nie jest idealnie przezroczysta, zakładamy trzecią gąbkę i używamy pasty o najwyższej gradacji (5000-6000).

Podsumowanie

Jak można się przekonać, samodzielne polerowanie reflektorów nie jest trudną czynnością. Potrzebne są nam tylko odpowiednie narzędzia, trochę cierpliwości oraz wolnego czasu. Pamiętajmy, by po zakończeniu polerowania dokładnie odtłuścić lampę benzyną ekstrakcyjną i pokryć cienką warstwą lakieru bezbarwnego. Dzięki temu proces matowienia zostanie znacznie spowolniony i ponowną polerkę zrobimy dopiero za 2-3 lata.

Paweł

One Reply to “Samodzielne polerowanie reflektorów samochodowych – jak to zrobić?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *