Site Loader
Aktywna Pian

Na terenie Polski mamy do czynienia ze zmiennymi porami roku charakteryzującymi się zróżnicowanymi warunkami atmosferycznymi oraz drogowymi. W związku z tym w porze zimowej mamy do czynienia z gorszą przyczepnością niż w przypadku opon wykorzystywanych w porze letniej. W związku z tym bardzo ważną sprawą jest sezonowa wymiana ogumienia na opony przystosowane do jazdy w warunkach letnich oraz zimowych. Okazuje się również, że bardzo ważną sprawą jest odpowiednie i prawidłowe przechowywanie opon.

Przechowywanie opon zimowych

Przechowywanie ogumienia poza sezonem – podstawowe informacje

Przed zimą oraz wiosną jak bumerang wraca problem wymiany kompletu ogumienia na opony dopasowane do warunków panujących o danej porze roku. Teoretycznie jazda na oponach zimowych w sezonie letnim jest możliwa, jednak generują one wyższe opory toczenia, a także charakteryzują się bardzo silnym zużyciem. Jest to spowodowane nie tylko inną konstrukcją bieżnika, ale również wykorzystaniem innej mieszanki gumy. To właśnie dlatego istotne jest zainwestowanie w opony letnie, które charakteryzują się optymalną przyczepnością, idealnymi parametrami oraz zoptymalizowanym poziomem spalania paliwa i zużycia bieżnika podczas miesięcy wiosennych i letnich, gdy temperatura powietrza jest wyższa niż 7 stopni Celsjusza.

Po wymianie ogumienia, należy znaleźć odpowiednie miejsce zapewniające optymalne warunki do przechowywania kompletu zimowego. Aby to zrobić, należy zarezerwować odpowiednią przestrzeń w garażu, piwnicy lub innym pomieszczeniu. Przechowując opony zimowe, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które zostały przedstawione poniżej:

  • osuszanie, czyszczenie i naprawa drobnych uszkodzeń kół po ich demontażu,
  • w czasie przechowywania należy chronić opony zimowe przed źródłami światła i wilgocią – należy je przechowywać w suchym pomieszczeniu z dala od niekorzystnych warunków pogodowych,
  • przechowując opony, należy robić to w miejscu oddalonym od źródeł ciepła oraz urządzeń elektrycznych, ponieważ w przeciwnym wypadku ciepło może powodować powstawanie nieodwracalnych uszkodzeń w strukturze cząsteczek opon,
  • w magazynie należy zapewnić odpowiednią czystość, bez smarów i środków chemicznych mogących zanieczyścić oraz uszkodzić mieszankę gumy,

Opon zimowych nie należy składować na gołym betonie. O wiele lepiej jest podłożyć pod nie deskę lub karton. Opony na felgach można postawić na sobie, jedna obok drugiej lub powiesić na specjalnych hakach. Ogumienie bez felg powinno być układane poziomo czyli jedna opona na drugiej, jednak należy pamiętać o tym, aby regularnie (np. co miesiąc) przekładać oponę z dołu na górę, aby uniknąć odkształceń. Warto też pamiętać o tym, aby ciśnienie opon było zgodne z informacjami i zaleceniami podanymi przez producenta.

Przechowywanie ogumienia u fachowców

Nie każdy dysponuje odpowiednią ilością miejsca potrzebnego do przechowywania ogumienia albo nie jest w stanie zapewnić odpowiednich warunków do magazynowania opon zimowych. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnych firm. Wiele warsztatów wulkanizacyjnych posiada magazyny opon, w których świadczą usługę przechowywania opon zimowych zgodnie ze wspomnianymi wyżej zasadami.

Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *