Site Loader
Aktywna Pian

Zakup używanego samochodu, bądź nawet nowego ale w najbardziej podstawowej wersji wyposażenia, zazwyczaj wiąże się z posiadaniem stalowych felg. Te są szare, nudne i nie dodają pojazdowi ani trochę uroku. Można stosować na nich kołpaki, jednak wciąż takie rozwiązanie może nas nie zadowalać. Większość kierowców lubi posiadać w swoich autach felgi aluminiowe, ponieważ są one dostępne w bardzo wielu wzorach, wersjach i po prostu wyglądają lepiej. Umożliwia to znacznie podniesienie waloru wizualnego samochodu.

Jakie felgi wybrać?

Rozmiar felgi – czy ma znaczenie?

Gdy odwiedzimy stacjonarny sklep motoryzacyjny, bądź przejrzymy ofertę jego internetowego odpowiednika, znajdziemy mnóstwo różnych rodzajów felg. Musimy w tym gąszczu znaleźć takie, które będą pasować do naszego pojazdu. Nie oznacza to, że jesteśmy skazani na wyłącznie jeden rozmiar. Często producent auta dopuszcza stosowanie różnego rodzaju felg, dlatego najlepiej sprawdzić to w instrukcji obsługi. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli chcemy zachować stare opony, to rozmiar musi być identyczny względem wcześniejszego. Jest on najczęściej podany w calach, z czego najpopularniejszy przedział w przypadku aut osobowych to od 15″ do 19″. Jeżeli planujemy założyć inne opony, to otwiera się przed nami zupełnie nowa paleta możliwości. Możemy wziąć felgi większe, dzięki czemu samochód będzie zdecydowanie lepiej wyglądał. Trzeba tylko pamiętać, by nie przesadzić z rozmiarem, inaczej opona może ocierać o plastikowe nadkole lub błotnik. Możemy jednak dodatkowo zdecydować się na ogumienie o niskim profilu, dzięki czemu uda się w nadkolu zmieścić felgę jeszcze o kilka rozmiarów większą.

Szerokość felgi – nie może być dowolna

Wybierając nową felgę nie możemy kierować się wyłącznie jej rozmiarem, czyli de facto średnicą. Ważna jest także szerokość, która powinna być dostosowana do szerokości ogumienia. Inaczej założenie opon będzie wyjątkowo trudne lub nawet niemożliwe, a jazda może stać się niebezpieczna. Zasadą jest, że opony o niskim profilu muszą być wyjątkowo dobrze dopasowane do szerokości felgi, natomiast w przypadku normalnego lub wręcz wysokiego profilu są dozwolone większe odstępstwa. Szerokość, podobnie jak rozmiar (średnica), podawany jest prawie zawsze w calach. Zazwyczaj wartość zawiera się w przedziale od 3,5″ (najwęższe dostępne felgi) do 10,5″ (najszersze wersje dla aut osobowych).

Dobór szerokości – najlepiej skorzystać z kalkulatora

Przykładowe zalecane szerokości felg w stosunku do rozmiaru opony kształtują się następująco:
(Felga) | (Opona)
3,5″   | 125 mm
4,5″   | 155 mm
6,5″   | 205 mm
9,0″   | 255 mm
10,5″ | 295 mm
Aby mieć pewność, że dokonujemy właściwego wyboru, dobrze jest skorzystać z kalkulatorów, które dostępne są na różnych stronach internetowych. Podajemy w nim średnicę opony, rozmiar (szerokość), profil. Jako wynik otrzymujemy zalecaną szerokość felgi, bądź dopuszczalny przedział. Dzięki temu będziemy wiedzieli jaki typ felgi wybrać w sklepie motoryzacyjnym, by na pewno nasze ogumienie dobrze pasowało.

Mamy nadzieję, że w naszym poradniku rozwialiśmy główne wątpliwości co do wyboru felg samochodowych. Powyższe informacje stosują się zarówno do wersji stalowych jak i aluminiowych, choć zdajemy sobie sprawę, że większość czytelników zapewne będzie zainteresowana tą drugą opcją. Dzięki nowym felgom o ciekawym wzorze każde auto, nawet wiekowe, znacznie zyska na wyglądzie.

Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *