Site Loader
Aktywna Pian

Hydrofobowość ma bardzo szerokie zastosowanie. Powłokę hydrofobową stosuje się przeważnie w branży budowlanej, szklarskiej i motoryzacji. To właśnie na lakierze lub tapicerce samochodu często spotykamy się z efektem hydrofobowym, nie mając o tym pojęcia. Czym tak naprawdę jest powłoka hydrofobowa? Przed czym chroni oraz jak ją uzyskać? Na te pytania odpowiemy Ci poniżej.

efekt hydrofobowy

Powłoka hydrofobowa – co to jest?

Powierzchnię hydrofobową tworzy bardzo cienka powłoka, która odpycha cząsteczki wody oraz inne płyny. To zabezpieczenie materiałów zostało zaczerpnięte z przyrody. Możemy zaobserwować rośliny, których liście zbudowane są w taki sposób, żeby woda mogła po nich idealnie spływać. Na powierzchni zabezpieczonego w ten sposób materiału nie tworzy się tafla wody. Zamiast tego płyn układa się w małe kropelki, które w błyskawicznym tempie spływają. Dzieje się tak, ponieważ impregnat hydrofobowy osłabia wiązania pomiędzy zabezpieczoną powierzchnią a kroplami wody. Hydrofobowość jest jedną z nowszych technologii utrwalania lakieru. Przydaje się ona do zachowania wysokiej jakości nadwozia, w każdym typie aut.

Rodzaje powłok hydrofobowych na lakier samochodowy

Do produkcji preparatów tworzących efekt hydrofobowy wykorzystuje się w głównej mierze silikony oraz krzemiany. W związku z tym możemy podzielić je na produkty ceramiczne i polimerowe. Możemy więc wybierać spomiędzy takich efektów hydrofobowych jak:

  • powłoka ceramiczna,
  • płynny kryształ,
  • niewidzialne wycieraczki,
  • kryształowa folia.

Nano powłoka na lakier samochodu – dlaczego warto?

Każda wyżej wymieniona powłoka chroni lakier, szyby lub jedno i drugie (w zależności od metody) przed różnego rodzaju niedogodnościami, z którymi my kierowcy musimy się zmagać na co dzień. Przede wszystkim nano cząsteczki na lakierze samochodowym hamują postęp korozji, a w nowych samochodach nie dopuszczają do niej, gdyż odpychają jej winowajcę, czyli wodę. Ponadto lakier, na którym jest cienki film hydrofobowy, mniej się brudzi, ponieważ cząsteczki brudu słabiej trzymają się powłoki hydrofobowej.

Nano film zastosowany na szybie naszego samochodu powoduje, że krople deszczu w ekspresowym tempie same z niej spływają. Zdecydowanie ułatwia to prowadzenie w czasie ulewy, a tym samym poprawia bezpieczeństwo na drodze. Dodatkowo w zimie, kiedy złapie mróz, nie musimy, jak inni kierowcy, wkładać mnóstwa pracy i czasu w skrobanie szyb. Zabezpieczenie hydrofobowe chroni w pewnym stopniu szyby naszego auta przed zamarzaniem. Przy bardzo niskich temperaturach może utworzyć się na nich pokrywa lodowa, będzie ona jednak zdecydowanie cieńsza i łatwiejsza do usunięcia, niż ta na szybie bez efektu hydrofobowego.

Efekt hydrofobowy na aucie – czy można go uzyskać samodzielnie?

Na rynku możemy znaleźć ogrom preparatów hydrofobowych. Dzięki nim możemy samodzielnie uzyskać takie efekt na naszym aucie. Żeby powłoka była nałożona prawidłowo, musimy uzbroić się jednak w dużo cierpliwości i stosować się dokładnie do zaleceń producenta wybranego przez nas produktu. Jeśli nie przerażają nas wyższe koszty lub nie lubimy sami wykonywać tego typu prac przy aucie, możemy oddać je do warsztatu zajmującego się autodetailingiem. Tam fachowcy nałożą nam powłokę hydrofobową, którą będziemy mogli cieszyć się nawet przez 5 lat.

Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *