Site Loader
Aktywna Pian

Do zewnętrznych plastików w samochodzie należą lusterka, listwy, klamki, dekoracyjne elementy karoserii, a w starszych modelach aut nawet zderzaki. Plastikowe elementy karoserii w samochodzie mają wiele praktycznych zalet. Przede wszystkim są odporne na korozję oraz wgniecenia. Jednak po kilku latach eksploatacji oraz ekspozycji na słońce, tracą one swój pierwotny blask. Stosując się do poniższych rad, przywrócicie plastikowym elementom fabryczny wygląd.

Regeneracja zewnętrznych plastików w samochodzie – od czego zacząć?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, plastikowe elementy karoserii blakną i szarzeją od nadmiernego nasłonecznienia. Ponadto plastiki zewnętrzne, szczególnie zderzaki, narażone są na zarysowania i przetarcia. Dlatego ich renowację musimy zacząć od dokładnych oględzin plastikowych elementów karoserii. Jeśli wyłącznie straciły one swój pierwotny blask, będziemy mieli mniej pracy. Jednak w przypadku, gdy zauważyliśmy niewielkie rysy na plastikach, będziemy musieli jej uzupełnić, a do tego będą nam potrzebne odpowiednie narzędzia i preparaty.

Odnawianie plastikowych elementów karoserii za pomocą opalarki

Jedną z bardzo popularnych metod odnawianie zewnętrznych plastików w pojeździe jest ich opalanie. Za jego pomocą usuniemy niewielkie rysy oraz przywrócimy plastikowym elementom pierwotny kolor. Nie jest to jednak proste zadanie. Za pomocą opalarki musimy równomiernie podgrzać powierzchnię plastików. Pod wpływem wysokiej temperatury ich wierzchnia warstwa ulegnie roztopieniu. W związku z tym znikną najmniejsze rysy, a plastik ściemnieje. Zaleca się zdemontować elementy, które chcemy odnowić w ten sposób, gdyż chwila nieuwagi może kosztować nas zniszczonym lakierem i karoserią.

Większe ubytki w plastikowych elementach karoserii również możemy naprawić. Do tego będzie nam potrzebny preparat wypełniający do plastiku. Wypełniamy nim rysę i wyrównujemy powierzchnię zgodnie z instrukcją zamieszczoną na etykiecie. Po jego wyschnięciu możemy przywrócić plastikowym elementom pierwotny kolor.

Renowacja plastików samochodowych – jak przywrócić im dawny blask?

W sklepach motoryzacyjnych znajdziemy mnóstwo środków chemicznych, których zadaniem jest nadanie zewnętrznym plastikom właściwego koloru. Są to tak zwane czernidła. Oprócz tego, że przywracają one kolor, zabezpieczają one także plastikowe elementy karoserii przed blaknięciem oraz osadzaniem się brudu i spękaniami. Jednak w przypadku gdy nasz samochód oprócz plastikowych elementów zewnętrznych posiada także chromowane, warto zainwestować w jeden preparat, za pomocą którego odnowimy wszystkie te elementy. Jest nim Owatrol Polytrol. Możemy go zastosować zarówno do części wykonanych z plastiku, włókna szklanego, jak i przywrócić połysk powierzchniom chromowanym i polerowanym metalom. Ponadto preparat ten przywraca kolor nagrobkom, terakocie, płytom i marmurom.

Jego aplikacja jest bardzo prosta. Na początek musimy upewnić się, że plastikowe elementy karoserii naszego pojazdu są czyste i suche. Nie mogą znajdować się na nich żadne silikony oraz tłuszcze. Na tak przygotowany element za pomocą czystej szmatki nakładamy cienką warstwę preparatu, unikając powstawania zacieków. Po około 10-20 minutach usuwamy nadmiar produktu i pozostawiamy na 24 godzin.

W ten sposób odnowimy wszystkie plastikowe elementy karoserii naszego pojazdu. Jest to czasochłonna praca, ale efekty, które uzyskamy, są tego warte.

Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *