Site Loader
Aktywna Pian

Skórzana tapicerka w samochodzie to marzenie wielu z nas. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami pojazdu z wnętrzem obitym skórą, powinniśmy o to wnętrze dbać. W przeciwnym przypadku skórzana tapicerka będzie szybko ulegać niszczeniu, co z czasem, zamiast dumy zacznie nas napawać frustracją. Zanim jednak zaczniemy tapicerkę skórzaną czyścić i pielęgnować, musimy zdobyć wiedzę odnośnie do tego, jak to robić. Szczególnie jeżeli nie zamierzamy naszego auta powierzać profesjonalnej firmie sprzątającej.

Rodzaj skóry ma znaczenie

Zanim w ogóle zaczniemy czyścić tapicerkę, musimy w pierwszej kolejności dowiedzieć się, z jakiego rodzaju skóry została ona wykonana. W naszym samochodzie możemy spotkać się z trzema rodzajami skóry:

  • eko-skóra,
  • skóra naturalna „zamknięta”,
  • skóra naturalna „otwarta”.

Eko-skóra jest to tworzywo sztuczne, które zostało pokryte warstwą poliuretanu imitującego skórę, nie jest jednak tak przyjemna w dotyku, jak skóra naturalna. Skóra naturalna „zamknięta” to faktyczna skóra naturalna, ale dodatkowo pokryta podczas wykańczania warstwami lakieru, mającego za zadanie dodatkowo ją zabezpieczyć. Skóra naturalna „otwarta” jest skórą naturalną, bez dodatków chemicznych.

Rodzaj skóry możemy bardzo łatwo zidentyfikować, nanosząc na nią kroplę wody. Skóra naturalna „otwarta” bardzo szybko wodę taką wchłonę. Na skórze „zamkniętej” kropla utrzyma się sporo dłużej, lecz również wsiąknie w materiał. Całkowicie odporna na wodę jest eko-skóra.

Jaką chemię musimy kupić?

Wiedząc już jaki rodzaj skóry mamy w naszym samochodzie, możemy zakupić odpowiednie preparaty. Oprócz chemii będziemy również potrzebować szczotki (najlepiej z włosia naturalnego), spieniacz do preparatów oraz chłonnej ściereczki z mikrofibry. Kupując chemię, musimy zwrócić uwagę na to, na bazie jakiego rozcieńczalnika została wykonana. Do eko-skóry i skóry naturalnej „zamkniętej” dobrze sprawdzą się preparaty na bazie wody. W tym drugim przypadku uważać musimy jednak, aby zbytnio skóra wodą nie nasiąkała. Do skóry naturalnej „otwartej” polecane są przede wszystkim środki na bazie olejków naturalnych lub sztucznych. Co prawda są na rynku preparaty na bazie wody, ale jeśli nie mamy wprawy w czyszczeniu, lepiej na początek ich unikać.

Jak czyścić tapicerkę?

Na początek warto zwrócić uwagę, aby przeczytać instrukcję preparatu. Mamy preparaty rozcieńczalnie lub takie, które odpowiednie stężenie zawierają w sobie firmowo. W przeciwnym wypadku albo użyjemy środka zbyt agresywnego, który może odbarwić tapicerkę, lub zbyt rozcieńczonego, przez co czyszczenie będzie mało skuteczne. Standardowo czyszczenie polega na naniesieniu środka na czyszczony fragment, szorowaniu szczotką i starci preparatu wraz z usuniętym brudem ściereczką. Szorować nie należy byt ostro i zbyt długo. Jeśli efekt czyszczenia nas nie zadowala, wówczas lepiej jest powtórzyć go w tym samym miejscu powtórnie lub częściej.

Po wyczyszczeniu skóry najlepiej jest odczekać kilka godzin, zanim nałożymy na nią środek konserwujący. Wspomnieć należy, że nie opłaca się kupować środków typu 2 w 1 (czyszczenie plus konserwacja). Zazwyczaj nie zdają one egzaminu z czyszczenia lub konserwacji, a w najtańszych środkach w żadnym z tych dwóch przypadków. 

Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *