Site Loader
Aktywna Pian

Tapicerka w naszym samochodzie jest narażona na wiele zabrudzeń. Najwięcej na ten temat wiedzą osoby, które wykorzystują auto do podróży służbowych oraz rodzice, którzy często jeżdżą z dziećmi. Resztki jedzenia i wylane napoje na welurową tapicerkę samochodową tworzą nieestetyczne plamy. Możemy się ich pozbyć w łatwy sposób. Poniżej podpowiemy jak wyprać welurową tapicerkę samochodową.

welurowa tapicerka

Pranie welurowej tapicerki – oddać auto do myjni czy zrobić to samodzielnie?

Na pierwszy rzut oka czyszczenie tapicerki samochodowej może wydać się nam trudnym zadaniem. Dlatego część kierowców woli oddać swoje auto w ręce profesjonalistów. Takie rozwiązanie jest jednak dość kosztowne. Pranie tapicerki w dobrej myjni samochodowej może kosztować nas nawet kilkaset złotych. Jest to oczywiście dobre rozwiązanie dla osób, które nie lubią robić takich rzeczy samodzielnie oraz dla właścicieli bardzo zaniedbanych pojazdów. Jeśli jednak wnętrze naszego auta jest delikatnie zabrudzone, to możemy wyprać welurową tapicerkę samodzielnie. Wystarczy tylko trochę czasu oraz odpowiednie środki czyszczące.

Co będzie nam potrzebne do prania tapicerki?

Do ręcznego prania welurowej tapicerki naszego pojazdu będziemy potrzebować:

  • ściereczki z mikrofibry ściągające brud,
  • środki czyszczące dedykowane do welurowej tapicerki,
  • odplamiacz do weluru (opcjonalnie)
  • odkurzacz z wąską końcówką,
  • gumowa szczotka do usuwania sierści (opcjonalnie),
  • szczotka do wcierania preparatu,
  • rękawiczki ochronne.

Specjalne środki czyszczące możemy łatwo kupić w sklepie motoryzacyjnym. Powinniśmy na nie wydać około 100 zł i w przypadku gdy nasze auto nie jest mocno zabrudzone, powinny nam wystarczyć na kilka prań.

Bonetownie welurowej tapicerki, czyli ręczne pranie wnętrza naszego samochodu

Bonetowanie welurowej tapicerki zaczynamy od dokładnego odkurzenia wnętrza. Do tego będzie nam potrzebny odkurzacz, z którego pomocą usuniemy z siedzeń resztki jedzenia, piach oraz kurz. Jeśli często przewozimy w naszym aucie zwierzęta, musimy usunąć z niego również sierść. Do tego przyda się nam gumowa szczotka.

W momencie, gdy wnętrze jest już odkurzone, możemy zacząć nakładać preparat rozpuszczający brud. Robimy to zgodnie z zaleceniami producenta. Większość tego typu środków mają postać sprayu, co ułatwia równomierne rozprowadzenie produktu. Po kilku minutach wcieramy preparat rozpuszczający brud w siedzenia za pomocą szczotki z miękkim włosiem.

Jeśli na naszej tapicerce powstały nieestetyczne plamy z rozlanych napojów, musimy użyć dedykowanego do materiałów welurowych odplamiacza. Ten preparat nakładamy punktowo w miejsce plam. Po paru minutach wcieramy go tak samo, jak produkt rozpuszczający brud. Pamiętajmy, że środki do prania tapicerki samochodowej to produkty bez spłukiwania.

Kolejnym ważnym krokiem w bonetowaniu welurowej tapicerki samochodowej jest zdjęcie wszystkich nałożonych wcześniej środków. Robimy to za pomocą ściereczki z mikrofibry prostymi i krótkimi ruchami. Nie używamy do tego zbyt dużej siły ani okrężnych ruchów, gdyż może to przynieść odwrotny skutek. Zamiast ściągnąć preparat razem z brudem, wetrzemy go z powrotem.

Na sam koniec ponownie odkurzamy wyprane miejsce. Ma to na celu usunięcie resztek preparatów czyszczących.

Samodzielne ręczne pranie tapicerki jest czasochłonne, ale pozwoli nam zaoszczędzić nawet kilkaset złotych oraz cieszyć się z czystego wnętrza naszego auta.

Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *