Site Loader
Aktywna Pian

Skórzana tapicerka w samochodzie to marzenie niejednego z nas. Z tego typu tapicerką jest jednak pewien problem. O skórę wykorzystywaną w tapicerce trzeba bardzo dbać. W przeciwnym wypadku zacznie ona niszczeć. Bardzo często, kiedy chcemy kupić pojazd używany, szukamy egzemplarzy z tapicerką ze skóry. W pojazdach używanych często zdarza się, że skóra jest podniszczona. Najczęściej posiada pęknięcia. Na szczęście tego typu defekty jesteśmy obecnie w stanie naprawić samodzielnie.

uszkodzona_skora

Dlaczego skóra?

Tapicerka wykonana ze skóry nie jest pożądana przez wielu z nas bez powodu lub tylko dlatego, że dodaje ona prestiżu i jest po prostu ładniejsza. Skóra ma wiele cech użytkowych, które sprawiają, że jako materiał na obicia foteli w naszym aucie, nadaje się najlepiej. Przede wszystkim skóra jest zdecydowanie bardziej wytrzymała od innych materiałów tekstylnych, a dodatkowo łatwiej jest ją czyścić. Ze skórą jest jednak taka sprawa, że jej trwałość jest zachowana wówczas, kiedy dbamy o nią regularnie. Do najważniejszych zadań, jakie musimy wykonywać, należy cykliczne nawilżanie skóry z wykorzystaniem dedykowanych w tym celu olejków. Jeśli tego nie będziemy robić, skóra straci zbyt dużo wilgoci i pojawią się na jej powierzchni pęknięcia. Najczęściej, kiedy kupujemy auto używane ze skórzanymi obiciami, to takich pęknięć możemy zauważyć przynajmniej kilka. Na szczęście takie defekty nie dyskwalifikują tapicerki oraz tym bardziej auta jako wartościowego zakupu. Mogą być podstawą do negocjacji ceny, a obecnie możemy dość tanio z takimi uszkodzeniami poradzić sobie samodzielnie.

Jak naprawić pęknięcie w skórzanej tapicerce?

Kiedyś z tego typu uszkodzeniami musieliśmy iść do zakładu tapicerskiego. Jak wiadomo, nigdy nie były to usługi tanie. Obecnie jednak na rynku kosmetyków samochodowych oraz autodetailingu mamy dostępne preparaty, które umożliwią naprawę uszkodzonych powłok z tworzyw naturalnych. Samodzielna naprawa skóry wymaga zatem zakupienia odpowiedniej chemii oraz postępowania zgodnie z procedurą.

Przygotowanie powierzchni

Na samym początku musimy dokładnie wyczyścić skórę w okolicy pęknięcia lub rozdarcia (rozdarcia można reperować dokładnie w ten sam sposób). Czyścimy specjalnym płynem do skóry i szczoteczką, a następnie miejsce reperowane odtłuszczamy benzyną do skóry. Jeśli mamy do czynienia z długim pęknięciem, możemy w kilkucentymetrowych odstępach zszyć skórę. Skórę możemy również podkleić od spodu łatką.

Szpachlowanie i malowanie

Na tak przygotowane pęknięcie nakładamy szpachlę do skóry. Być może konieczne będzie dwu lub nawet kilkukrotne szpachlowanie. Wiele zależy od grubości skóry i grubości uszkodzenia. Szpachla jest dość wilgotna, więc podczas schnięcia traci objętość. Z tego powodu jest konieczne powtórne szpachlowanie. Ostatni etap polega na wyrównaniu powierzchni poprzez wypolerowanie szpachli i sąsiadującej z nią skór rozpuszczalnikiem do skóry GLD. W ostatnim kroku malujemy szpachlę specjalną farbą. Najważniejsze jest, aby przed malowaniem dobrać odpowiedni kolor. 

Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *